Serwis samochodowy Volvo

Jak często wymieniać olej w samochodzie?

wlewanie-olejuRegularna wymiana oleju w samochodzie, jest jedną z najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać. Dlaczego? Olej silnikowy jest bowiem najważniejszym płynem eksploatacyjnym, który umożliwia prawidłową i bezawaryjną pracę samochodowemu układowi smarowania. Samochodowy olej silnikowy odpowiada przede wszystkim za:

  • redukcję tarcia i zmniejszenie oporów pracy silnika, co ma znaczny wpływ na zużycie paliwa,
  • zmniejszenie hałasu,
  • chłodzenie pracujących części silnika,
  • odprowadzanie zanieczyszczeń,
  • ochronę przed rdzewieniem.

Jakie są konsekwencje jazdy na zużytym oleju?

Częstotliwość wymiany oleju w samochodzie znacznie wpływa na trwałość silnika samochodowego, żywotność wielu jego elementów, takich jak na przykład turbina oraz jego podatność na wszelkie awarie. Zaniedbanie może prowadzić do wielu problemów. Zużyty olej silnikowy traci swoje właściwości smarne i lepkość, gromadzi się w nim sadza. To wszystko w efekcie prowadzi do awarii napędu rozrządu, a następnie do całkowitego uszkodzenia wału korbowego lub tłoków.

Co ile zatem powinno się wymieniać olej w samochodzie?

Poszczególni producenci ustalają, co ile powinno się dokonywać wymiany oleju i jaka jego ilość jest potrzebna do wymiany. Określają oni również specyfikacje oleju silnikowego. Producenci nowoczesnych silników stosują wydłużone okresy między przeglądami w serwisie, co oznacza wymianę oleju co 30 tys. km, a w niektórych przypadkach nawet co 50 tys. km.

W zależności od rodzaju skrzyni biegów oraz eksploatacji danego samochodu, częstotliwości wymiany oleju mogą się od siebie różnić. Jeśli samochód eksploatowany jest w przestrzeni pozamiejskiej, warto przestrzegać wymiany oleju co 15 tys. km, natomiast kiedy użytkowany jest w mieście – do 10 tys. km. W niektórych samochodach, na podstawie danych, o terminie wymiany oleju przypomina komputer. Jednak po przejechanych 100 tys. km zaleca się wymieniać olej co 15 tys. km, niezależnie od tego, co wskazuje komputer.

Podsumowując, mechanicy i specjaliści zalecają wymieniać olej w samochodzie co 10-15 tys. km. Wówczas uzyskać można gwarancję tego, że nie utraci on swoich właściwości i będzie w pełni spełniał swoją funkcję. 

Zapraszamy do skorzystania z usług naszego warsztatu samochodowego w Warszawie i wielu innych miastach!