Serwis samochodowy Volvo

Wyważanie kół – co to jest i jak często?

wywazanie-kolZarówno koła nowe, jak i używane wymagają odpowiedniego wyważenia w odpowiednim warsztacie samochodowym. Nieodpowiednie wykonanie wyważenia może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Dziś odpowiemy na szereg najważniejszych pytań dotyczących tej kwestii.

Należy zacząć od tego, co to jest i na czym polega wyważanie kół. Otóż, jest to proces równoważenia masy felgi i opony, tak aby masa koła na oś pojazdu była rozłożona wokół ośrodka obrotu. Odpowiednie wyważenie kół to jedna z tych kwestii, która zapewnia bezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu. Właściwe wyważenie ma znaczny wpływ na komfort i wygodę jazdy oraz pewność podczas prowadzenie samochodu.

Tutaj nasuwa się kolejne pytanie, mianowicie – jakie są skutki jazdy z niewyważonymi kołami? Oprócz drgania kierownicy, warto zaznaczyć że źle wyważone koła oddziałują na sterowność samochodu, zarówno podczas jazdy jak i w trakcie hamowania. Ponadto, samochód, w którym koła nie są wyważone ze znacznym opóźnieniem reagują na wszelkie ruchy kierownicą. Szczególnie odczuwalne jest to podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, bowiem wówczas koła posiadają mniejszą przyczepność. To wszystko sprawia, że dane elementy zawieszenia, amortyzatory czy łożysko oraz opony szybciej się zużywają, a co najważniejsze, sama jazda nie jest w pełni bezpieczna.

Po czym rozpoznać niewyważone koła?

Najczęściej, skutki niewyważonych kół można zauważyć podczas jazdy o większej prędkości. Już przy jeździe powyżej 100km/h można odczuć drgania – kierownicy lub całego nadwozia, które generowane są przez przednie koła oraz usłyszeć charakterystyczny szum, który spowodowany jest różnicą nacisku opon na podłoże. Ponadto, zauważyć można “zarzucanie” tyłu samochodu podczas wchodzenia w ostre zakręty.

Ostatnim najważniejszym pytaniem jest to, jak często wyważać koła. Zabieg wyważania kół w samochodzie powinno przeprowadzać się wraz z zakładaniem ogumienia, to znaczy wtedy, kiedy opona zdejmowana jest z felgi, na przykład podczas sezonowej wymiany opon w serwisie. Wulkanizatora warto odwiedzać także co 5 tys. przejechanych kilometrów. Ponadto, wyważanie kół należy wykonać po udziale w wypadku, kolizji, najechaniu na przeszkodę, wjechaniu w większą dziurę, po dłuższej jeździe po nierównej nawierzchni lub w trudnych warunkach atmosferycznych.

Zapraszamy do skorzystania z usług wulkanizacji w Nadarzynie i wielu innych miastach!