Serwis samochodowy Volvo

Czy to już czas na wymianę opon?

Każde auto potrzebuje regularnych przeglądów, a regularny serwis pozwala na uniknięcie sporych wydatków.

wymiana oponChcesz dbać o bezpieczeństwo swoje i osób, które z Tobą podróżują. Dlatego regularnie serwisujesz auto, jeździsz na przeglądy i dbasz, aby kwestie mechaniczne były dopięte na ostatni guzik. Jednak czy wiesz, że dużą rolę w kwestii bezpieczeństwa odgrywa także sezonowa wymiana opon

Wymiana opon to nie obowiązek, ale zalecenie

Warto wspomnieć o tym, że w Polsce wciąż nie został wprowadzony obowiązek wymiany opon. Wciąż jest to tylko zalecenie. Jednak warto posłuchać w tej kwestii ekspertów od bezpieczeństwa drogowego, którzy są jednogłośni: opony należy wymieniać sezonowo. Każdy typ przystosowany jest do innych warunków pogodowych i temperatur panujących na zewnątrz. Posiadają zupełnie inne bieżniki, które dają inne możliwości. Opony wyprodukowane są także z różnego rodzaju ogumienia. W Polsce wciąż klimat jest na tyle różnorodny, że nie powinniśmy stosować jednego rodzaju opon na lato i zimę. Nie należy jednak jeździć na zimowych oponach zbyt długo. Jeśli nie wymienimy ich w lato, to może okazać się, że utracą swoje właściwości. 

Różnice między oponami letnimi a zimowymi

Opony letnie od zimowych różnią się nie tylko nazwą, ale przede wszystkim właściwościami. Podstawową różnicą jest użyta mieszanka gumowa. Każda posiada specyficzne właściwości, które zostały dobrane do temperatur panujących na zewnątrz. Tylko wtedy mogą zostać uznane za całkowicie bezpieczne. 

Kolejną istotną różnicą jest rzeźba bieżnika. Zimowe opony posiadają większą liczbę nacięć, które są zdecydowanie bardziej wyraźne niż te w oponach letnich. 

Kiedy pora na opony zimowe?

To, że opony sezonowe warto wymieniać wraz ze zmianą aury już omówiliśmy. Jednak kiedy jest ten odpowiedni czas na zmianę ogumienia? Pierwszy śnieg? Temperatura graniczna? Warto pamiętać także o tym, że pogoda lubi płatać nam figle i jednego dnia spadnie śnieg po kolana a przez następne dwa tygodnie temperatura będzie utrzymywała się na wysokich wartościach dodatnich. Kiedy więc jest najlepsza pora na zmianę ogumienia?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, a wskazanie jednej konkretnej daty jest niemożliwe. W tym wypadku warto się trzymać się temperatury na zewnątrz. Specjaliści w większości mówią o średniej temperaturze poniżej 7 stopni. Kiedy będzie ona utrzymywała się przez kilka dni pora umówić wizytę u wulkanizatora. 

Opony letnie, warto założyć gdy…

Analogicznie pora na letnie opony przychodzi kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna sięgać powyżej 7 stopni. Jednak nie warto ustawiać się w kolejkę do zmiany opon już po pierwszych dniach cieplejszej aury. Wiosna często przeplata się z zimą, a śnieg w kwietniu nikogo już nie dziwi. Dlatego ze zmianą na opony letnie warto poczekać do momentu, aż pogoda się ustabilizuje, a zima odejdzie na dobre.

Opony całoroczne – czy to dobra alternatywa?

Opony całoroczne to swojego rodzaju pójście na kompromis. Specjaliści są zgodni, że nie da się stworzyć produktu, który będzie miał takie same właściwości czy zachowywał się w ten sam sposób niezależnie od tego czy temperatura będzie wynosiła -20 czy +40 stopni. Zdecydowanie bezpieczniejszym wyjściem jest sezonowa wymiana opon. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego warsztatu samochodowego!