Serwis samochodowy Volvo

Co to jest ADAS i jak działa?

Każde auto potrzebuje regularnych przeglądów, a regularny serwis pozwala na uniknięcie sporych wydatków.

Co to jest ADAS i jak działaADAS (Advanced Driver Assistance Systems) to zaawansowany system wspomagania kierowcy, wykorzystujący różnego typu technologie i czujniki w celu poprawy bezpieczeństwa, komfortu i wygody w czasie jazdy. ADAS integruje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie wykorzystywane w samochodzie. Na bieżące analizuje jego funkcjonowanie i dostarcza szczegółowych informacji wspierających kierowcę w czasie rzeczywistym.

Najważniejsze cele systemu ADAS 

System ADAS służy przede wszystkim do zapobiegania wypadkom drogowym i minimalizowania ryzyka wystąpienia kolizji. Wykorzystuje różne funkcje, takie jak awaryjne hamowanie, ostrzeganie o zmianie pasa ruchu, monitorowanie martwego pola, wykrywanie pieszych, rozpoznawanie znaków drogowych. Za ich pomocą wspomaga kierowcę w czasie jazdy na co dzień, reagując na potencjalne zagrożenia pojawiające się na drodze.

ADAS może również ułatwiać prowadzenie pojazdu oraz zwiększać komfort związany z poruszaniem się w trudnych lub wymagających warunkach. Wykorzystuje w tym celu funkcje takie jak tempomat adaptacyjny, asystent parkowania, automatyczne światła drogowe czy systemy monitorowania zmęczenia kierowcy.  

Co wykorzystuje i jak działa system ADAS?

System ADAS może obejmować różne urządzenia i czujniki, w tym przede wszystkim: kamery, czujniki radarowe, lidary (czujniki laserowe) i czujniki ultradźwiękowe. Urządzenia te zbierają informacje na temat otoczenia pojazdu, rozpoznają jego odległość do innych samochodów, prędkość i kierunek jazdy, obecność pieszych oraz inne pojawiające się na bieżąco obiekty. 

Na podstawie tych danych ADAS analizuje sytuację na drodze i podejmuje odpowiednie działania. Przykładowo, może podjąć decyzję o uruchomieniu systemów ostrzegania, takich jak wibracja kierownicy lub wibracja w fotelu, a także podświetlić ostrzeżenia na panelu informacyjnym. W najbardziej wymagających sytuacjach, ADAS może wpływać na jazdę samochodu, wykonując działania w zastępstwie kierowcy. Na przykład – uruchomić hamowanie awaryjne lub wprowadzić korekty w torze jazdy. 

Zaawansowanie systemów ADAS

Warto podkreślić, że systemy ADAS mają charakter wspomagający i nigdy nie zastąpią samego kierowcy, ani tym bardziej nie wyeliminują jego odpowiedzialności za jakość jazdy. Kierowca pozostaje ostatecznym decydentem i nadal musi być skoncentrowany na drodze, obserwować bieżącą sytuację i podejmować odpowiednie względem niej działania. Innymi słowy, system ADAS ma za zadanie jedynie wspomagać kierowcę i zwiększać jego świadomość warunków i zagrożeń panujących na drodze.

W miarę rozwoju technologii samochodowych, systemy ADAS stają się coraz bardziej zaawansowane i zyskują na popularności. Ich największy potencjał wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa. Statystyki pokazują, że dzięki wykorzystaniu systemów ADAS maleje zagrożenie wystąpienia wypadku samochodowego, a jazda na drodze staje się bezpieczniejsza. Obecnie, najważniejsze instytucje europejskie są w trakcie wprowadzania zmian prawnych związanych ze stosowaniem aktywnych systemów bezpieczeństwa w nowo produkowanych samochodach osobowych. 

W naszym warsztacie samochodowym wykonujemy kalibrację ADAS.