Serwis samochodowy Volvo

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Kiedy zmienić opony na zimowe Każdego roku kierowcy stają przed dylematem związanym z wymianą opon letnich na zimowe. Choć ich stosowanie nie jest obowiązkowe, to jednak wielu kierowców decyduje się na ten krok. Opony zimowe pozwalają na większą kontrolę samochodu podczas jazdy po zaśnieżonej i oblodzonej drodze. W naszym artykule skupiamy się na tym temacie od strony praktycznej, podpowiadając – kiedy jest najlepszy moment na wymianę opon letnich na zimowe oraz w jakich sytuacjach można odwlekać to zadanie.

Najlepszy moment w roku na zmianę opon

Większość kierowców decyduje się na zmianę opon letnich na zimowe w okresie jesiennym. Najczęściej jest to przełom października oraz listopada. Ponieważ zmiana opon nie jest obowiązkowa, przepisy prawne nie określają jednoznacznie kiedy dokładnie warto jej dokonać. Często jako zalecaną datę wskazuje się 1. listopada, jednak jest ona jedynie umowna, a nie zobowiązująca. Tym samym kierowcy, którzy zrezygnują z wymiany opon, nie popełniają żadnego wykroczenia i mogą całą zimę przejeździć na oponach letnich. W nieco lepsze sytuacji są kierowcy, których samochody wyposażone zostały w opony całoroczne. W takim wypadku problem ich wymiany na wariant zimowy zostaje wyeliminowany.

Aura pogodowa a zmiana opon

Ustalając moment zmiany opon letnich na zimowe warto kierować się wskazaniami długoterminowej prognozy pogody. Ważne są zarówno opady atmosferyczne jak i panująca temperatura. Fachowcy podpowiadają, że najlepiej zdecydować się na zmianę opon, gdy temperatura spada poniżej poziomu 7 stopni C. Niektórzy kierowcy są skłonni czekać ze zmianą opon do momentu, aż spadnie pierwszy śnieg. Warto jednak pamiętać, że opony zimowe mają za zadanie chronić kierowców nie tylko przed opadami, ale także niskimi temperaturami, które również mają wpływ na zachowanie się ogumienia w czasie jazdy.

Opony zimowe w Polsce i za granicą

Zmiana opon letnich na zimowe nie ma charakteru obowiązku, ale jedynie zalecenia. Choć różne środowiska i instytucje zabiegają o wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych, które uczyniłyby wymianę opon obowiązkowym, to jednak do tej pory nie zmienił się jej status prawny. Warto jednak pamiętać, że w wielu krajach Europy wymiana opon na zimowe jest koniecznością, za której niedopełnienie grożą kary finansowe. Jest to istotne w przypadku osób planujących podróż autem za granicę w okresie zimowym. Do grona państw, w których stosowanie opon zimowych jest obowiązkowe, zaliczamy: Austrię, Czechy (jedynie na wybranych drogach), Estonię, Litwę, Łotwę, Niemcy, Norwegię, Rumunię, Słowację, Szwecję, Turcję (w wybranych regionach). Większość tych państwa wymaga stosowania opon zimowych w okresie od 1.12 do 31.03.

Czy warto zrezygnować ze zmiany opon na zimowe?

Jeśli planujemy zrezygnować ze stosowania opon zimowych, warto wówczas przerzucić się na warianty całoroczne, bądź też dostosować styl jazdy do warunków panujących zimą. Warto jednak dokładnie przemyśleć ten zamiar, gdyż opony zimowe mają olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Są wykonane z wytrzymałych mieszanek gumy i krzemionki, a ich bieżnik gwarantuje lepszą przyczepność w trudnych warunkach.