Serwis samochodowy Volvo

Dlaczego warto zadbać o przegląd samochodowy?

Dlaczego warto zadbać o przegląd samochodowy

Regularne wykonywanie przeglądu technicznego samochodu jest obowiązkowe. Pozwala zagwarantować bezpieczeństwo kierowcy jak i innych uczestników ruchu. W czasie przeglądu mechanik odnajduje potencjalne usterki, które mogły pozostawać ukryte oraz doprowadza do ich wyeliminowania. W naszym krótkim artykule skupiamy się na najważniejszych korzyściach, jakie płyną z wykonywania przeglądu samochodu oraz podpowiadamy dlaczego nie warto rezygnować z wykonywania tego obowiązku.

Jazda bez przeglądu – spodziewane konsekwencje

Jazda samochodem bez ważnego przeglądu jest niedopuszczalna i grożą za nią określone konsekwencje. Narażamy się w ten sposób na możliwość otrzymania mandatu w kwocie nawet do 500 złotych. Jeśli policjant stwierdzi, że samochód jest w złym stanie, a jazda nim może stanowić potencjalne zagrożenie, możemy spodziewać się maksymalnej wysokości kary. Ponadto policjant ma prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego oraz zlecenia odholowania pojazdu.

Jeśli samochód bez aktualnego przeglądu doświadczy szkody, dotkliwe mogą być konsekwencje finansowe związane z ubezpieczeniem AC. W takim wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub obniżyć jego wysokość. Dlatego niezależnie od okoliczności, odradzamy jazdę samochodem bez aktualnego przeglądu technicznego.

Badanie techniczne a przegląd samochodu – kiedy i dlaczego warto wykonać?

Okresowe przeglądy samochodu różnią się od badań technicznych pojazdu. W pierwszym wypadku przeprowadza się diagnozę pojazdu, której celem jest ustalenie jego stanu technicznego oraz stopnia zużycia poszczególnych układów i podzespołów. Przeglądu samochodu możemy dokonać w warsztacie lub serwisie samochodowym i obędzie on obejmował przede wszystkim wymianę filtrów powietrza i oleju, wymianę płynów eksploatacyjnych oraz diagnostykę komputerową.

Badanie techniczne jest bardziej szczegółowe i kompleksowe, a jego celem jest ustalenie czy dany pojazd może zostać dopuszczony do poruszania się po polskich drogach. Wykonuje się je w dedykowanej do tego stacji kontroli pojazdów. Kierowcy dysponujący samochodami osobowymi o masie całkowitej poniżej 3,5 t., mogą sięgnąć po pomoc podstawowych stacji kontroli pojazdów. Inne kategorie samochodów należy poddać badaniu technicznego w stacjach okręgowych.

Częstotliwość wykonywania przeglądu samochodu

Przegląd techniczny należy przeprowadzać raz w roku. Istnieją jednak sytuacje, w których możliwe jest jego rzadsze wykonywanie. Dotyczy to samochodów fabrycznie nowych, kupionych w salonie, które można poddać pierwszemu przeglądowi w ciągu 3 lat od momentu rejestracji, a kolejnemu dopiero po upływie kolejnych dwóch lat. Odmienne regulacje dotyczą też pojazdów z LPG, taksówek, samochodów uprzywilejowanych, samochodów zabytkowych, samochodów do nauki jazdy lub do transportu materiałów niebezpiecznych.

Ponadto warto przeprowadzać dodatkowe przeglądy samochodów, które uległy wypadkom i kolizjom, a także po przejechaniu około 20 tys. km. Zaleca się także dodatkowe przeglądy, gdy samochód zaczyna mieć problemy z hamowaniem, pojawia się bicie w kierownicy lub inne niespodziewane nieprawidłowości w jego zachowaniu.