Serwis samochodowy Volvo

Dlaczego regularne sprawdzanie płynów w samochodzie jest ważne?

Dlaczego regularne sprawdzanie płynów w samochodzie jest ważneSprawne działanie samochodu zależy od wielu czynników i tylko regularne serwisy pozwolą nam mieć pewność, że nasze auto nie ulegnie awarii w najmniej oczekiwanym momencie. Niektóre podzespoły można sprawdzić podczas regularnego obowiązkowego przeglądu, jednak są elementy, które wymagają dodatkowych czynności serwisowych. Jednym z nich jest regularne sprawdzanie poziomu płynów eksploatacyjnych, które mają duże znaczenie dla zachowania pojazdu w dobrej kondycji.

Poziom oleju 

Olej silnikowy pełni w samochodzie wiele funkcji, między innymi: chłodzenie, czyszczenie oraz ochrona silnika przed korozją. Zaleca się wymianę oleju silnikowego co 10-12 tysięcy przejechanych kilometrów. Poziom oleju natomiast warto sprawdzać nawet raz w miesiącu (zwłaszcza jeżeli dużo się jeździ), ponieważ zbyt mała ilość tego płynu może doprowadzić do uszkodzenia silnika.

Płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy jest niezbędny do prawidłowego działania hamulców, które mają przecież kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podczas jazdy. Przy pomocy płynu możliwe jest przekazanie siły z pedału hamulca do zacisków hamulcowych, dzięki czemu samochód zatrzymuje się. Płyn hamulcowy jest odpowiedzialny także za odprowadzanie ciepła z komponentów systemu hamulcowego. 

Zaleca się sprawdzać poziom płynu hamulcowego przynajmniej raz na rok. Wymiana powinna wystąpić raz na 2 lata z uwzględnieniem zaleceń producenta samochodu.

Płyn chłodniczy

Płyn chłodniczy jest odpowiedzialny za chłodzenie silnika, chroniąc go przed przegrzaniem. Zadaniem płynu chłodniczego jest też ochrona układu chłodzenia przed  korozją i zamarzaniem. Poziom płynu chłodniczego powinno się sprawdzać przynajmniej raz w roku, a wymieniać co 2-3 lata. Czasem zdarza się, że mechanik zdecyduje o wymianie płynu chłodniczego podczas prac serwisowych w warsztacie samochodowym, np. przy wymianie rozrządu.

Płyn przekładniowy

Ten płyn używany jest w skrzyni biegów samochodu i odpowiada za chłodzenie i ochronę przed korozją elementów skrzyni biegów. Zalecenia dotyczące sprawdzania i wymiany płynu przekładniowego mogą się różnić w zależności od modelu samochodu.

Płyn wspomagania kierownicy

Wspomaganie kierownicy to przydatna funkcja, ułatwiająca prowadzenie samochodu. Czy wiesz, że za prawidłowe działanie wspomagania w dużym stopniu odpowiada płyn wspomagania kierownicy? Jego zadaniem jest zmniejszenie tarcia i zapewnienie płynnego działania systemu. Gdy płynu będzie zbyt mało, mogą pojawić się problemy z działaniem układu kierowniczego. Według ogólnych zaleceń poziom płynu wspomagania kierownicy powinno się sprawdzać co 2-4 lata, choć również warto sprawdzić zalecenia producenta samochodu.

Dlaczego sprawdzanie płynów eksploatacyjnych warto powierzyć specjalistom?

Jeżeli chcesz sprawdzić wszystkie płyny eksploatacyjne, zleć profesjonalny przegląd specjalistom, którzy posiadają wiedzę, dotyczącą prawidłowego działania samochodu i znają się na tym, jaki płyn powinien być wykorzystany do danego podzespołu. Pamiętaj, że regularne sprawdzanie płynów eksploatacyjnych w samochodzie stanowi profilaktykę utrzymania dobrego stanu samochodu i w wielu przypadkach pomaga uniknąć awarii.