Serwis samochodowy Volvo

Jak często należy czyścić klimatyzację?

czyszczenie-klimatyzacjiKlimatyzacja w samochodzie ma duży wpływ na jakość powietrza, którym oddychasz podczas jazdy. Jej celem jest oczyszczenie powietrza i usuwanie nieprzyjemnych zapachów, a dodatkowo ogrzewanie lub chłodzenie powietrza. Ważne jest, aby stan klimatyzacji w Twoim samochodzie był dobry, gdyż zabrudzony i zatkany system klimatyzacji nie będzie w stanie usunąć zapachów ani alergenów z powietrza w taki sposób, jak robi to w pełni sprawna klimatyzacja. Częstotliwość czyszczenia klimatyzacji nie jest narzucona z góry, gdyż zależy od tego, jak często używasz klimatyzacji, w jakim środowisku z niej korzystasz oraz jak dbasz o czystość w samochodzie.

Co ile należy czyścić klimatyzację?

Zakłada się, że klimatyzacja powinna być czyszczona co sześć miesięcy, gdyż klimatyzator to wrażliwa część samochodu. Bardzo ważne jest, aby o nią dbać i utrzymywać w czystości. Klimatyzator należy czyścić co sześć miesięcy, a filtr kabinowy należy wymieniać co najmniej raz w roku.

Jeśli system klimatyzacji nie działa prawidłowo, to może doprowadzić do awarii lub innych kosztownych problemów w przyszłości, tak więc jeśli chcesz, aby Twój samochód działał jak najlepiej, powinieneś oddać go do profesjonalnego czyszczenia minimum raz w roku.

Profilaktyka w czyszczeniu klimatyzacji

Klimatyzacja samochodowa jest ważnym elementem pojazdu, ponieważ zapewnia komfort chłodnej kabiny w czasie upałów oraz pozwala zabezpieczyć nasz układ oddechowy przed zanieczyszczeniami i kurzem. Dodatkowo klimatyzacja w samochodzie odpowiada za usuwanie wilgoci w kabinie samochodu. Układ klimatyzacji samochodu należy okresowo sprawdzać. Zakłada się, że powinniśmy robić to co pół roku, aby upewnić się, że cały system działa prawidłowo. Klimatyzacja spełnia trzy główne funkcje: chłodzenie, osuszanie i filtrowanie szkodliwych substancji w celu wytworzenia czystego i zdrowego powietrza. Do tego potrzebuje filtra, który usunie wszelkie zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego. Aby zachować sprawność i należyte działanie klimatyzacji powinno się ją regularnie czyścić maszyną ozonującą, która usunie zawarte w nim szkodliwe substancje, takie jak bakterie, wirusy czy grzyby. Dla każdego człowieka nadmiar wirusów, grzybów, kurzu i innych substancji jest bardzo niebezpieczny, dlatego warto zadbać o profilaktykę zdrowia dbając o stan klimatyzacji.

Jak czyścić klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja w samochodach to złożony proces, gdyż nie polega tylko na oczyszczaniu powietrza, ale też osuszaniu kabiny samochodowej. By mieć pewność, że nasza klimatyzacja działa sprawnie możemy skorzystać serwisu samochodowego, gdyż fachowcy z dokładnością zajmą się naszym samochodem, sprawdzą, czy nie pojawiły się wycieki, uszkodzenia i inne niepożądane usterki, a następnie, po serwisowaniu samochodu przyjdzie czas na jego czyszczenie i dezynfekcję, aby klimatyzacja była w 100% sprawna. Pierwszym sposobem na oczyszczanie klimatyzacji jest ozonowanie, polegające na wstrzykiwaniu do samochodu ozonu, które pozwala zwalczać bakterie i wirusy w układzie klimatyzacji samochodu. Drugim sposobem na oczyszczenie klimatyzacji jest zastosowanie filtra z węglem aktywnym, który usunie wszelkie nieprzyjemne zapachy z pojazdu, w tym trudny do usunięcia zapachy dymu papierosowego.